Home Wydarzenia Wydarzenia Wycieczka edukacyjna do Warszawy

Wycieczka edukacyjna do Warszawy

13 czerwca 2019 roku uczniowie klasy VIIIa i VIIIb  uczestniczyli w wycieczce do Warszawy.    Wyjazd zorganizowała nauczycielka historii p. Małgorzata Różycka. Pierwszym etapem zwiedzania było Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Trzeba przyznać, że muzeum jest bardzo nowoczesne. Zaskoczyła nas konstrukcja budynku, a gdy zaczęliśmy zwiedzanie od wystawy stałej, okazało się, że rozpoczyna się opowieść o tysiącu lat historii Żydów w Polsce.

Przeszliśmy przez ciekawe i nowoczesne galerie  – od legend o ich przybyciu, przez osadnictwo i czas Holocaustu, aż do współczesności. Na koniec zwiedzania obejrzeliśmy rekonstrukcję wnętrza dawnej synagogi, wywarła na nas duże wrażenie. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych, często nieznanych informacji. Muzeum jest miejscem naprawdę niezwykłym.

Po około 2 godzinach zwiedzania udaliśmy się na krótką przerwę, aby nabrać sił przed kolejnym punktem naszej wycieczki – Muzeum Powstania Warszawskiego, mieszczącego się  przy ul. Grzybowskiej. Miejsce to powstało, aby oddać hołd ludziom walczącym i tym, którzy poświęcili swoje życie za ojczyznę. Ekspozycja muzealna została zaprojektowana
w niepowtarzalny sposób, cały czas oddziaływała na nas obrazem, światłem i dźwiękiem. Po przekroczeniu progu muzeum, poruszaliśmy się  w scenerii  z lat II wojny światowej.    Chodziliśmy po granitowym bruku, wśród murów pokrytych dziurami po pociskach i emblematami Polski Walczącej. Wytyczona trasa wycieczki po muzeum przedstawiała wydarzenia w sposób chronologiczny i prowadziła przez poszczególne sale tematyczne.

Z ogromnym zainteresowaniem obejrzeliśmy  replikę samolotu Liberator B-24J pilotowanego przez kapitana Zbigniewa Szostaka. Model samolotu wykonany jest w skali 1:1.

Była to prawdziwa, żywa lekcja historii, która pozostanie w naszej pamięci na długo. Po zwiedzeniu Muzeum Powstania Warszawskiego, wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu, ale po drodze posiłek oczywiście w Macdonaldzie.

 

Uczniowie z  klasy VIIIb