Home Pedagog

Pedagog

Niwelator problemów

Dnia 09.03.2017r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kozłowie odbyły się dwa spektakle profilaktyczne zaprezentowane przez aktorów z Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska”. Pierwszy spektakl „Niwelator problemów” przeznaczony był dla uczniów klas IV – VI szkoły podstawowej. Opowiadał o tym, jak wielki wpływ na młodych ludzi ma towarzystwo z jakim się zadają, jak bardzo łatwo szukać zrozumienia wśród „trudnej młodzieży”, kiedy nie znajduje się go w domu.

Drugi spektakl „Autostrada do piekła” przeznaczony był dla uczniów gimnazjum. Aktorzy
w profesjonalny sposób pokazali jak bardzo młodzież myli się myśląc, że dzięki narkotykom
i dopalaczom ich życie będzie łatwiejsze i ciekawsze. Młodzież aktywnie uczestniczyła w przedstawieniu.  Po spektaklach aktorzy Oktawia Kurt i Przemysław Litwin zebrali gromkie brawa. Nie obyło się bez rozdawania autografów i wspólnych zdjęć.

Joanna Drygulska

9 kroków ku temu by stać się lepszym rodzicem

9 kroków ku temu by stać się lepszym rodzicem

 1. Miłość jest najważniejszą potrzebą wszystkich dzieci. Jest także istotnym elementem pozytywnej dyscypliny. Im częściej okazujesz dziecku miłość przytulając je, całując i mówiąc mu „kocham cię”, tym bardziej będzie chciało udowodnić, że na nią zasługuje. Miłość pozwala dziecku zbudować pewność siebie i poczucie własnej wartości.
 2. Słuchaj uważnie tego, co mówi twoje dziecko. Interesuj się tym co robi, co czuje. Zapewnij je, że silne uczucia nie są czymś złym, jeśli wyraża się je w odpowiedni sposób. Im częściej będziesz to robić, tym rzadziej będziesz musiał je dyscyplinować.
 3. Granice są potrzebne nawet w najbardziej kochającym się związku, w którym ludzie potrafią się słuchać. Bycie rodzicem polega między innymi na wyznaczaniu granic. Pamiętaj, że jest czymś naturalnym i normalnym, że dziecko testuje owe granice. To nie jest niesforność, ale część procesu uczenia się. Dzieci czują się bezpieczniej jeśli trzymasz się granic, które wyznaczyłeś (pod warunkiem, że są realistyczne), nawet jeśli od czasu do czasu na nie narzekają.
 4. Uśmiech pomaga rozładować napięte sytuacje. Czasem rodzice stają się tacy poważni, że rodzicielstwo przestaje dawać im radość. Dostrzegaj zabawne strony bycia rodzicem i pozwól sobie na śmiech, kiedy tylko jest to możliwe.
 5. Postrzeganie świata z perspektywy dziecka i wyobrażanie sobie co czuje twoje dziecko, jest kluczem do zrozumienia jego zachowania. Przypomnij sobie jak się czułeś kiedy byłeś dzieckiem i jak niezrozumiały wydawał ci się świat dorosłych, kiedy miałeś poczucie, że potraktowano cię niesprawiedliwie.
 6. Chwal i zachęcaj swoje dziecko. Oczekuj, że dziecko będzie się dobrze zachowywało i zachęcaj je do podejmowania wysiłków. Chwal je za dobre zachowania i staraj się ignorować te niewłaściwe. Im częściej będziesz zrzędzić, tym rzadziej Twoje dziecko będzie Cię słuchać.
 7. Szanuj swoje dziecko, tak jak szanowałbyś dorosłego. Pozwól mu uczestniczyć w podejmowaniu decyzji, szczególnie tych, które go dotyczą. Uważnie wysłuchaj jego zdania. Jeśli masz zamiar powiedzieć mu coś przykrego, zastanów się jakby to zabrzmiało, gdybyś powiedział to komuś dorosłemu. Przeproś jeśli powiedziałeś coś niewłaściwie.
 8. Ustal porządek dnia. Małe dzieci będą się czuły bezpieczniej i łatwiej będzie Wam uniknąć konfliktów jeśli ustalisz jasny porządek dnia. Będą się czuły lepiej jeśli wprowadzisz stałe pory posiłków, snu i głośnych zabaw.
 9. W każdej rodzinie potrzebne są pewne zasady, jednak staraj się zachować elastyczność w wypadku bardzo małych dzieci. Kiedy już ustalisz zasady obowiązujące
  w Twojej rodzinie, bądź konsekwentny. Dzieci mogą się poczuć bardzo niepewnie, jeśli jednego dnia wprowadzisz jakąś zasadę, a następnego dnia ją odwołasz. Czasami trzeba ustalić odmienne zasady obowiązujące poza domem, które należy wyjaśnić dziecku.
Więcej artykułów…