Home Wydarzenia

Wydarzenia

Bezpiecznie nad wodą

 

,,Bezpiecznie nad wodą” Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Urząd Marszałkowski w Olsztynie
Aplikacja w prosty sposób przedstawia zasady zachowań w niebezpiecznych sytuacjach, do których może dojść podczas wypoczynku nad wodą. Dzięki obrazkom oraz czytanym przez lektora wyjaśnieniom można się dowiedzieć w jaki sposób przywrócić oddech i krążenie oraz jak się zachować w przypadku zadławienia, zakrztuszenia, omdlenia i zasłabnięcia, reakcji alergicznej, złamań, ran czy drgawek. Z aplikacji dowiemy się też, jak dojechać do najbliższego szpitala, posterunków czy straży pożarnej.

Aplikacja przygotowana została na telefony komórkowe i smartfony posiadające oprogramowanie Android, iOS. Powstała również wersja na oprogramowanie Java ME.

Inicjatorem projektu jest Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego oraz samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, który finansuje jego realizację. W rozpowszechnianie aplikacji aktywnie włączyła się Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie.

Wykonawcą aplikacji jest warszawska firma Norbsoft Sp. z o.o., natomiast głosu użyczył Cezary Ilczyna, aktor olsztyńskiego Teatru im. Stefana Jaracza.
Wszelkie informacje o aplikacji wraz z linkami odsyłającymi znajdującymi się na stronie www.wrota.warmia.mazury.pl baner ,,Aplikacja mobilna"

,,Dzień Babci i Dziadka"

 

„ U Babci jest słodko świat pachnie szarlotką….”

Babcia i dziadek to najważniejsze osoby w życiu każdego dziecka. Nikt nie potrafi

upiec takiego ciasta jak babcia i nikt nie umie zrobić takiego karmnika dla ptaków jak dziadek.

Uczniowie klasy III b z  Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Kozłowie pamiętali o swoich babciach i dziadkach, dlatego 20 stycznia przygotowali dla nich w szkole uroczystą akademię. Babcie i towarzyszący im dziadkowie zjawili się punktualnie. Usiedli przy przygotowanych dla nich stołach i z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie występu. Wychowawca klasy  Iwona Tchórzewska przywitała gości Panią Dyrektor Barbarę Szczepkowską oraz Panią wicedyrektor Lidię Powirską a  szczególnie wszystkie babcie i dziadków.  Po chwili na scenie pojawili się mali aktorzy i po upewnieniu się, że wszyscy goście dotarli na miejsce, rozpoczęli apel. Wyrecytowali wiele pięknych wierszy o miłości do babci, o wdzięczności za to, że dziadkowie zawsze mają dla nich czas.  Uczniowie cieszyli się, że mogą w tak odświętny sposób wyrazić swój szacunek dla babć i dziadków.

Jednak na zebranych czekała jeszcze jedna niespodzianka. Dzieci w tajemnicy przed dziadkami przygotowały dla nich drobne upominki i własnoręcznie zrobione kwiaty z cukierków, które wręczyły tuż po zakończeniu apelu. Potem babcie i dziadkowie zostali zaproszeni na kawę i ciasto.

Dzień Babci i Dziadka na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i dziadków.

Więcej artykułów…